واکنش‌ها به پذیرش خطای انسانی در سقوط هواپیمای اوکرائینی

مقصران مجازات شوند

اعلام ستاد کل نیرو های مسلح مبنی بر بروز خطای انسانی در رابطه با مورد اصابت قرار گرفتن هواپیمای مسافربری اوکراینی به صورت غیر عمد، واکنشهای داخلی و خارجی بسیاری را در پی داشت. به‌گزارش ایسنا؛ در پی اطلاع از نتایج تحقیقات ستاد کل نیروهای مسلح درباره سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی با ابراز همدردی عمیق و مجدد با خانواده‌های داغدار، ستاد کل نیروهای مسلح را مأمور پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیرهای احتمالی در این حادثه و مراقبت برای عدم امکان تکرار چنین سانحه‌ای کردند. رئیس‌جمهوری هم با انتشار بیانیه ای خطاب به ملت با اشاره به نتیجه تحقیقات دراین باره تاکید کرد: «مسببین این اشتباه نابخشودنی مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرند. حجت‌الاسلام روحانی همچنین در توئیتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و قربانی شدن ۱۷۶ انسان بی‌گناه شده است». در جریان این اتفاق رئیس قوه قضاییه هم طی دستوری به رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح، ضمن اعلام تسلیت مجدد به بازماندگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، جمع آوری مستندات و اقدامات قضایی مربوط به این حادثه دلخراش را مورد تاکید قرار داد. همچنین دادستان کل کشور در نامه‌ای به دادستان نظامی تهران خواستار ورود به حادثه سقوط هواپیمایی اوکراین و شناسایی علل و عوامل این حادثه شد. مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران هم خبر داد که از مجموع ۱۴۷ مسافر ایرانی جانباخته هواپیمای اوکراینی، بستگان ۱۳۰ جان‌باخته برای نمونه‌برداری به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند. بقیه نیز مراجعه کنند.
*سردار امیرعلی حاجی‌زاده؛ فرمانده هوا و فضا سپاه، اعلام کرد: «بعد از شنیدن این خبر در غرب کشور پس از اجرای عملیات نظامی علیه پایگاه‌های آمریکایی و زمانی که اطمینان پیدا کردم که این اتفاق افتاده آرزوی مرگ کردم». 
*محمدرضا تابش؛ نایب رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خواستار معرفی و مجازات مقصرین حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی و همچنین برگزاری مراسم باشکوه برای قربانیان و اعلام عزا و تعطیلی عمومی شد.
*علی نجفی خوشرودی؛ عضو کمیسیون امنیت ملی: مقصران سقوط هواپیمای اوکراینی استعفا دهند و مجازات شوند. 
*سیده فاطمه ذوالقدر، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس: با پنهان‌کاران برخورد شود/ارائه اطلاعات غلط از هزاران بمب و موشک خطرناک‌تر است.
*حسین مرعشی؛ سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی: با مسببین شلیک به هواپیمای اوکراین برخورد شود.
*احمد توکلی؛ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: حقیقت در همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد. 
*نماینده زرتشتیان: برخورد قضایی با مقصران حادثه نابخشودنی سقوط هواپیما، حداقل خواسته ایرانیان است
*ابراهیمی؛ عضو فراکسیون امید مجلس: «شفاف‌سازی» و «مسئولیت‌پذیری» اعتماد مردم را افزایش می‌دهد.
*حضرتی؛ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: با آسیب‌شناسی سقوط هواپیمای اوکراینی جلوی حوادث مشابه را بگیریم.
*فاطمه سعیدی؛ سخنگوی فراکسیون امید: باید تمام مقصران در هر سطحی با برخورد قاطع مواجه شوند. 
در واکنش به این اتفاق علاء‌الدین بروجردی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم با تاکید بر لزوم برخورد جدی با مسئولان خاطی در سقوط هواپیمای اوکراینی گفت که باید مشخص شود که چرا اطلاع‌رسانی در مورد علت سقوط هواپیمای اوکراینی با تاخیر بوده این خطای بزرگی است که باید عاملان آن معرفی و مجازات شوند. همچنین مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه سقوط هواپیمای مسافر بری یک فاجعه ملی بود، گفت: «فاجعه مضاعف پس از سقوط هواپیمای مسافربری نحوه برخورد مسئولین با حادثه و اطلاع‌رسلانی درباره آن بود».
کاظمی؛ عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز با اشاره به تایید خطای انسانی در موضوع سقوط هواپیمای ۷۳۷ اوکراینی ضمن تاکید بر لزوم پیگرد قضایی افراد خطاکار تاکید کرد که عجالتا فرماندهان فرد خطاکار استعفا دهند، بد نیست یک بار شاهد استعفای مسوولان باشیم.
حشمت‌الله فلاحت‌پیش؛ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  با بیان این‌که «مجلس باید فردا در جلسه علنی به بررسی جوانب حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی بپردازد»، گفت: باید کسانی که این کار را انجام داده‌اند مجازات شوند. این کار از لحاظ نظامی کاملا غیر حرفه‌ای بوده است.
*فاطمه حسینی؛ نماینده مردم تهران در مجلس: در برخورد با مقصران، پایین‌ترین رده اجرای عملیات مقصر شناخته نشود.
واکنش توییتری مسئولان
محمد جواد ظریف؛ وزیر خارجه کشورمان در پیامی توییتری با اشاره به نتایج علل سقوط هواپیمای بویینگ با ابراز تاسف عمیق، نوشت: «خطای انسانی در زمان بحران ناشی از ماجراجویی ایالات متحده منجر به فاجعه شد». 
بهرام پارسایی؛ نماینده مردم شیراز در مجلس درتوییتی با تاکید بر ضرورت استعفا یا برکناری فوری بالاترین رده‌های مسئول در سقوط هواپیمای اوکراینی نوشت که در جلسه مجلس درخواست استیضاح وزرای مسئول در این حادثه را تقدیم می‌کند.
همچنین عبدالکریم حسین‌زاده؛ نایب رئیس فراکسیون امید مجلس در صفحه شخصی خود در توییتر با انتقاد از تکذیب سه‌روزه علت سقوط هواپیمای اوکراینی، خطاب به مسئولان گفت: «انتظار دارید حرف‌هایتان مورد قبول افکار عمومی قرار بگیرد؟»
محمد رضا عارف؛ رئیس فراکسیون امید مجلس نیز با انتشار یادداشتی خواستار استعفا، برکناری و برخورد در خور با مقصران، پنهانکاران و ناصادقان با ملت شد.
همچنین حمید بعیدی نژاد؛ سف