مسن‌ترین بازیکنان تاریخ جام‌جهانی

سروش راسخ فوتبال جذابیت‌های فوق‌العاده‌ای در ذات خود دارد که آن‌را از دیگر رشته‌های ورزشی تاحدزیادی متمایز می‌کند. ‌در‌حقیقت فوتبال تنها رشته‌ ورزشی‌ست که مسابقات جام‌جهانی آن نه‌تنها از المپیک کم‌اهمیت‌تر نبوده، بلکه به‌نوعی تماشاگران بیش‌تری را نیز در روزهای برگزاری‌اش به پیگیری رقابت‌ها وادار کرده و به تماشای مسابقات می‌نشاند؛ تاجایی‌که بسیاری عقیده دارند مسابقات جام‌جهانی فوتبال به‌مراتب از رویداد عظیم المپیک جذاب‌تر و حساس‌تر است. با‌این‌اوصاف آمارها، حاشیه‌ها و شگفتی‌های این جام نیز همیشه برای مخاطبان جذابیت‌های خاص خود را دارد. در لیست ترین‌های جام 2022 آلفردو تالاورا؛ دروازه‌بان ۴۰‌ساله مکزیک به‌عنوان مسن‌ترین بازیکن جام‌ لقب گرفته است. تالاورا اولین بازی خود را با تیم ملی در مارس 2011 انجام داد و در سال 2018 روزنامه اسپانیایی «مارکا» تالاورا را بهترین دروازه‌بان جام‌جهانی 2018 مکزیک در بازی هوایی توصیف کرد؛ کسی‌که می‌داند چگونه با پاهای خود نیز بازی کند. به‌بهانه حضور او در ترکیب اصلی تیم ملی فوتبال مکزیک، نگاهی داریم به بازیکنان رکورددار بالاترین سن در دور‌ه‌های مختلف جام‌جهانی.

پیتر شیلتون    40 سال و 292 روز

علی‌رغم اینکه پیتر شیلتون تا 32‌سالگی در جام‌جهانی بازی نکرده بود، اما زمان از‌دست‌رفته را جبران کرد. در ۱۹۷۰ نخستین بازی ملی‌اش را مقابل آلمان شرقی انجام داد و با ۱۲۵ بازی ملی، سرانجام در تاریخ ۷ ژوئیه ۱۹۹۰ واپسین بازی ملی‌اش را با 40‌سال و 292 روز برگزار کرد و در جریان پیروزی 2-1 ایتالیا مقابل انگلیس در دیدار رده‌بندی لقب مسن‌تری بازیکن جام‌جهانی را از آن‌ خود کرد.

 

پت جنینگز      41 سال

چه روشی برای جشن گرفتن تولد 41‌سالگی بهتر از بازی در یک مسابقه جام‌جهانی برای آخرین‌بار است! و به‌نظر‌می‌رسید این پایان فوتبال پت جنینگز باشد؛ اما به‌طرز عجیبی، پس‌ازآن دروازه‌بان ذخیره تیم‌های «تاتنهام هاتسپر» و اورتون شد. این دروازه‌بان اهل ایرلند شمالی که در مسابقه با برزیل در جام‌جهانی 1986 در تاریخ 12 ژوئن با 41سال ‌سن، لقب مسن‌ترین بازیکن جام‌جهانی را گرفت، 119 بازی ملی برای کشورش انجام داد.

 

 

روژه میلا    42 سال و 39 روز

روژه میلا؛ مهاجم مشهور تیم ملی کامرون 102 بازی ملی برای کشورش انجام داد. او در جام‌جهانی 1994 نه‌تنها به پیرترین بازیکن تاریخ جام‌جهانی تا آن‌زمان تبدیل شد، بلکه با گل تسلی‌بخش در بازی با روسیه، رکورد بیشترین تعداد گل زده ‌ توسط یک بازیکن را با پنج گل ثبت کرد تا در 12 ژوئن با 42‌سال و 39‌روز مسن‌ترین گلزن مسابقات شود؛ رکوردی که هنوز هم برای او پابرجاست.

 

 

فرید موندراگون      43 سال و 3 روز

فرید موندراگون بازیکن اهل کلمبیا، برای اولین‌بار در سال 1993 برای تیم ملی کلمبیا بازی کرد. این دروازه‌بان موفق کلمبیایی در جریان دیدار تیمش با ژاپن در جام‌جهانی 2014 در تاریخ 24 ژوئن برای دقایقی به‌‌میدان رفت و لقب مسن‌ترین بازیکن تاریخ ادوار جام‌جهانی را به‌خود اختصاص داد. او در‌حالی‌که 43‌سال و 3‌روز داشت، در همین بازی پس از 90 دقیقه تلاش، با پیراهن ملی کشورش از فوتبال خداحافظی کرد.

 

 

عصام الحضری      45‌سال و 161‌روز

عصام الحضری؛ دروازه‌بان مصری که اولین بازی ملی خود را در سال 1996 انجام داد، ده‌ماه قبل از تولد جوان‌ترین بازیکن تیم ملی مصر در جام‌جهانی 2018، 159 بازی برای کشورش انجام داده بود و چهار‌بار عنوان بازیکن برتر را به‌دست آورده بود و به‌عنوان بهترین دروازه‌بان انتخاب شد. عصام در بازی مصر و عربستان در جام‌جهانی 2018 در تاریخ 25 ژوئن درحالی‌که 45 سال و 161‌روز داشت، بازی کرد.

ارسال دیدگاه شما

هفته‌نامه در یک نگاه
ویژه نامه
بالای صفحه