راهنمای خرید کفش ورزشی و کفش پیاده‌روی

پیاده‌روی نه‌تنها یک فعالیت روزانه ضروری‌ست؛ بلکه فعالیت ورزشی و متناسب‌کننده اندام سبک هم به‌شمار می‌رود. اگرچه پیاده‌روی با مفاصل مهربان است، انجام دائم آن در کفش‌های نامناسب باعث ناراحتی و حتی آسیب‌دیدگی می‌شود. کفش‌های ورزشی از کفش‌های مهمانی و معمولی برای پیاده‌روی بهتر هستند؛ ولی بازهم برای این منظور طراحی نشده‌اند. چه در مسیر کار و چه برای ورزش پیاده‌روی می‌کنید، پوشیدن کفش مناسب بسیار‌مهم است. کفش ورزشی اولین نکته مهم در درست ورزش کردن است. این‌روزها در اکثر فروشگاه‌های لوازم ورزشی کارشناسانی وجود دارند که شما را در خرید کفش ورزشی مناسب راهنمایی می‌کنند؛ ولی با‌این‌حال چند نکته ساده در خرید کفش ورزشی‌تان بدانید. در خرید کفش ورزشی چند نکته زیر را رعایت کنید. اگر‌چه اکثر فروشگاه‌های کفش‌های ورزشی دارای کادری مجرب به‌عنوان راهنمای خرید هستند، اما دانستن یک سری موارد می‌تواند به شما در انتخاب کفش ورزشی مناسب کمک کند. پوشیدن یک کفش ورزشی مناسب می‌تواند تمرین کردن شما را لذت بخش‌تر و البته ایمن‌تر کند. کفش نامناسب به بدن صدمات جبران‌ناپذیری وارد می‌کند. بدین‌منظور، به توصیه‌های کارشناسانه زیر قبل از خرید، توجه کنید.

هرگز کفش‌های چند‌کاره خریداری نکنید
کفش‌های مناسب برای پیاده‌روی معمولاً سفت بوده و به‌راحتی خم نمی‌شوند؛ در‌حالی‌که، کفش‌های مناسب دویدن، انعطاف بیشتری داشته و راحت‌تر خم می‌شوند؛ بنابراین، اگر قصد انجام هر دو کار را دارید، دو کفش مجزا خریداری کنید.

پاهای خود را بشناسید
همه ما می‌دانیم که پاهایمان روی هم 10 انگشت و دو پاشنه دارند؛ اما چیز مهم‌تر شکل پاهاست؛ بنابراین، آگاهی از انحنا و فرم پاها در انتخاب کفش راحت، نقش مهمی ایفا می‌کند؛ البته بیشتر مارک‌های معروف کفش‌هایی تولید می‌کنند که برای انواع پاها مناسب باشد.

سایز پاهای خود را مدام بررسی کنید
اینکه در بزرگ‌سالان سایز پاها تغییر نمی‌کند، یک باور غلط است. در‌واقع، به‌مرور زمان سایز پاها تغییر می‌کند؛ بنابراین، سالی دو‌مرتبه پاهای خود را اندازه بگیرید؛ البته بین مارک‌های مختلف سایزها متفاوت است؛ پس بر‌اساس مارک مورد‌نظرتان سایز پاهایتان را بشناسید.

آخر شب کفش بخرید
پاها در اثر کارکردن و راه‌رفتن یا دویدن در طی‌روز متورم شده و بزرگ‌تر خواهند شد؛ بنابراین، شب کفش خود را خریداری کنید تا بعداً مشکلی با سایز کفش پیدا نکنید.

حتماً از جوراب استفاده کنید
هنگام دویدن یا راه رفتن، حتماً از جوراب استفاده کنید. بهتر است از جوراب‌های ارتز که سبب بهبود عملکرد و یا کاهش درد شده و از پیشرفت بدشکلی در اندام جلوگیری می‌کند، استفاده کنید تا پاهای شما کاملاً با کفش جفت و جور گشته و سلامت پاهای شما تضمین شود.

کفش را امتحان کنید
به حرف فروشنده اعتماد صد‌در‌صد نکنید؛ بنابراین، کفش را قبل از خریداری پوشیده و در مقابل فروشگاه کمی با آن راه رفته و حتی بدوید تا از راحتی آن مطمئن شوید.

به شست پا توجه کنید
همیشه باید حدود دوسانتی‌متر بین شست پا و جلوی کفش فاصله باشد؛ بنابراین، نباید کفشی را بخرید که پنجه پایتان را محکم بگیرد.

به قیمت و مارک کفش توجه کنید
کفش با‌کیفیت و مناسب دویدن، نسبتاً گران قیمت است و البته به‌منظور سلامت پا، ارزش خرید آن را خواهد داشت.

زمانی که باید کفش نو بخرید را درست تشخیص دهید
تقریباً به‌طور‌میانگین بعد از 700‌کیلومتر دویدن، کفش جدیدی باید خریداری کرد. به‌عبارتی‌دیگر؛ به‌محض اینکه پشت کفش مستهلک شد یا اینکه در پاهای‌تان احساس خوبی نداشتید، کفش باید تعوض شود.

مقدار راحتی کفش را تشخیص دهید
برخی از کفش‌ها به‌قدری راحت و بی‌صدا هستند که شما حس می‌کنید دارید در فضا یا روی ابرها راه می‌روید. این کفش‌ها برای اهداف خاصی طراحی شده‌اند و مناسب دویدن در یک پارک نیستند. مثلاً پوشیدن این کفش‌ها برای افرادی که پاشنه درد دارند، می‌تواند مناسب باشد؛ اما کسانی که مچ پاهایشان به‌راحتی پیچ می‌خورد، به‌هیچ‌وجه نباید از این نوع کفش‌ها استفاده کنند.

ویژگی‌های خاص کفش‌های پیاده‌روی
افرادی‌که دائماً و در مدت طولانی پیاده‌روی می‌کنند می‌توانند از ویژگی‌های خاص کفش‌های پیاده‌روی بهره‌های زیادی ببرند. این ویژگی‌ها شامل جذب شوک و حمایت از تعادل می‌شوند.
جذب شوک: لژ به‌کار رفته در پاشنه کفش پا را در هنگام برخورد با زمین در هنگام راه رفتن محافظت می‌کند. بیشتر کفش‌های ورزشی لژ دارند؛ ولی کفش‌های پیاده روی در قسمت پاشنه لژ بیشتری دارند. کفش ورزش‌هایی مانند تنیس و بسکتبال به‌دلیل نحوه حرکت در آن‌ها لژ بیشتری در قسمت جلویی دارند و به‌همین‌دلیل کفش‌های ورزشی برای پیاده‌روی طولانی مناسب نیستند.
تعادل: در کفش‌های پیاده روی بخشی وجود دارد که از چرخیدن پا جلوگیری می‌کند. پیاده‌روی طولانی باعث چرخیدن پا به داخل یا بیرون می‌شود که حرکتی طبیعی‌‌ست؛ ولی ممکن است باعث آسیب رسیدن به پا یا درد شود.

ارسال دیدگاه شما

هفته‌نامه در یک نگاه
ویژه نامه
بالای صفحه