چگونه بر کم‌رویی خود غلبه کنیم؟

تقریباً همه افراد گاهی اوقات خجالت را تجربه می‌کنند. چه چیزی گفته باشید که قصدش را نداشتید، چه اشتباهی مرتکب شده باشید یا یک لحظه اجتماعی ناخوشایند داشته باشید، می‌تواند باعث خجالت‌زدگی شما شود. به‌گزارش جعبه ابزار ذهنی؛ خجالت می‌تواند باعث شود شما احساس خودآگاهی داشته باشید و اغلب شامل احساس نابجا‌بودن، شرمساری یا ناراحتی در یک موقعیت اجتماعی‌ست. بسیاری از رویدادها می‌توانند منجر به احساس خجالت شوند؛ اما به‌طور‌کلی خجالت کشیدن و شرمساری زمانی اتفاق می‌افتد که مخاطبانی شما را تماشا می‌کنند و احساس می‌کنید کاری را به‌خوبی انجام نداده‌اید. به‌عنوان مثال؛ یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که مردم وقتی فکر می‌کنند در چیزی به‌طور عمومی شکست خورده‌اند، احساس خجالت می‌کنند. این احساس خجالت در افرادی‌که بیشتر مستعد اضطراب هستند، تشدید می‌شود. بسیاری از مردم سعی می‌کنند به هر قیمتی از موقعیت‌های شرم‌آور اجتناب کنند؛ اما یک لغزش گاه‌به‌گاه تقریباً برای همه اتفاق می‌افتد؛ هنگامی‌که خجالت رخ می‌دهد، ممکن است از خود بپرسید: «چگونه بر آن غلبه کنم؟» همه ما انسان هستیم و اشتباه می‌کنیم. اگر لحظه‌ای شرم‌آور را تجربه می‌کنید، باید به خودتان مسلط باشید و مثبت فکر کنید به عنوان مثال: با خود تکرار کنید «من اعتماد به نفس دارم و کافی هستم» من می‌توانم و این کار را انجام می‌دهم. سعی کنید همانطور که با یک دوست صحبت می‌کنید با خودتان صحبت کنید و به یاد داشته باشید که همه ما منتقد خود هستیم. علائم خجالت‌زدگی و کم‌رویی عبارتند‌از؛ 1. تعریق، 2. تپش قلب، 3. لکنت زبان، 4. بی قراری، 5. نشخوار فکری، 6. بیش‌از‌حد فکر کردن. توجه داشته باشید که مشکلات طولانی مدت در‌مواجهه‌با شرم یا ترس از خجالت می‌تواند منجر به عوارض دیگری مانند اختلالات اضطرابی، افسردگی یا کاهش عزت‌نفس شود.

به جای اجتناب، مقابله کنید
وقتی خجالت می‌کشید، پاسخ جنگ یا گریز شما شروع می‌شود. اگر بتوانید اشتباهی را بپذیرید یا زمانی که یک موقعیت قابل اصلاح است، خودتان را اصلاح کنید، این می‌تواند به شما کمک کند که ادامه دهید. اجتناب از موقعیتی که باعث ترس شما می‌شود، احتمال بروز خجالت، شرم و اضطراب را افزایش می‌دهد.

خونسردی خود را حفظ کنید
وقتی خجالت می‌کشید، اضطراب می‌تواند بسیار زیاد باشد؛ اما حفظ آرامش در موقعیت می‌تواند شرایط را بهبود بخشد. به عنوان مثال، عذرخواهی در هنگام اشتباه یا ادامه گفتگو در جهتی دیگر می‌تواند به شما کمک کند آرام بمانید. استفاده از تکنیک‌هایی در حفظ آرامش نیز می‌تواند مفید باشد. به عنوان مثال، استراحت و کنترل ذهن.

نفس‌های عمیق بکشید
تنفس عمیق فواید زیادی برای سلامت روان دارد. اگر متوجه می‌شوید که درگیر یک رویداد شرم‌آور هستید، تمرین تنفس عمیق می‌تواند به کاهش اضطراب در هنگام فکر کردن به آن رویداد کمک کند. تنفس عمیق همچنین علائم فیزیکی ترس، گناه و شرم را کاهش می‌دهد. یک استراتژی خوب برای تمرکز بر تنفس، شمارش نفس‌هایتان است. سعی کنید به‌مدت چهارثانیه از طریق بینی نفس بکشید، نفس خود را به مدت 4 ثانیه حبس کنید و سپس چهارثانیه دیگر نفس خود را بیرون دهید. این چرخه را تا زمانی ادامه دهید که احساس کنید آرام شده‌اید.

تجربه کنید
وقتی از یک لحظه شرم آور عبور می‌کنیم، می‌توانیم درسی بگیریم. به‌عنوان‌مثال؛ ممکن است شما برای یک کار یا ارائه آماده نبودید که باعث خجالت شما بین دوستان شده است. دفعه بعد، می‌دانید برای آماده‌شدن برای جلسه چه کاری می‌توانید انجام دهید. این تجربیات می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر برای آینده آماده شوید و بعداً از شرمندگی مشابه خود جلوگیری کنید.

ارسال دیدگاه شما

هفته‌نامه در یک نگاه
ویژه نامه
بالای صفحه