سریال فاجعه جهانی فصل 2024

گروه «فایننشال‌تایمز» در پیش‌بینی خود برای سال ۲۰۲۳ به‌جز سه پاسخ اشتباه به‌خوبی عمل کرد که مهم‌ترین آن، مربوط به خاموشی‌های گسترده در اروپا بود که به‌وقوع نپیوست. این‌گروه برای ۲۰۲۴ نیز پیش‌بینی‌هایی را برای جهان دارد؛ ازجمله‌اینکه آیا گرم‌ترین سال تاریخ می‌شود؟ آیا جنگ اسرائیل و حماس به جنگ گسترده منطقه‌ای بدل خواهد شد؟ آیا فرود نرم اقتصاد ایالات‌متحده رخ خواهد داد و اقتصاد آرژانتین دلاری خواهد شد؟ آیا X (توییتر سابق) تحت‌رهبری «ایلان ماسک» ورشکست خواهد شد؟ پاسخ به این سؤالات، مهم و جالب‌توجه خواهد بود؛ اما مهم‌ترین پیش‌بینی مربوط به این سؤال است: «آیا دونالد ترامپ مجدداً رئیس‌جمهوری آمریکا خواهد شد؟»

رقابت تماشاییِ باید پیر و ترامپ جنجالی!
آیا دونالد ترامپ دوباره رئیس‌جمهوری آمریکا می‌شود؟ خیر؛ اما با فرض برطرف‌شدن موانع قانونی اخیر علیه او در کلرادو و مین؛ مبارزات انتخاباتی او علیه جو بایدن رقابتی‌ترین انتخابات ریاست‌جمهوری در تاریخ ایالات‌متحده خواهد بود. رقابت بسیارنزدیک خواهد بود. ترامپ حداقل در یکی از چهار محاکمه‌اش احتمالاً در دو محاکمه، قبل از انتخابات محکوم خواهد شد و آن‌را به‌عنوان آزارواذیت سیاسی توسط «گروه جنایتکار بایدن» معرفی می‌کند. گرچه بایدن آشکار درحال‌پیرشدن است اما بیشتر به‌این‌دلیل‌که اکثریت محدود ترامپ را رد می‌کنند تااینکه بخواهند از جو برای دور دوم ریاست‌جمهوری حمایت کنند، پاسخ به این سؤال منفی‌ست.

گرمایش افزایشیِ‌ جهان!
آیا سال ۲۰۲۴ به‌عنوان گرم‌ترین سال ثبت‌شده از سال ۲۰۲۳ پیشی خواهد گرفت؟ بله. سال ۲۰۲۳ با گرمای شدید بسیاری همراه بود که تقریباً به‌طورقطع ثابت خواهد شد که گرم‌ترین سال در ۱۷۴‌سال رکوردهای آب‌وهوایی، پس از رسیدن به اعداد نهایی خواهد بود. بسیاری از دانشمندان اما انتظار دارند سال ۲۰۲۴ حتی گرم‌تر باشد زیرا گرمای سال ۲۰۲۳ با ظهور یک الگوی آب‌وهوایی طبیعی ال‌نینو تقویت شد. این معمولاً بیشترین تأثیر را بر دمای جهانی پس از رسیدن به اوج دارد؛ که ممکن است تا ژانویه ۲۰۲۴ رخ ندهد.

احتمال درگیری تمام‌عیار منطقه‌ای!
آیا جنگ اسرائیل و حماس باعث درگیری تمام‌عیار منطقه‌ای می‌شود؟ خیر. استمرار حملات اسرائیل به غزه باعث ایجاد واکنش‌هایی ازسوی گروه‌هایی چون حزب‌الله و حوثی‌های یمن شده و هم‌زمان ایران نیز به تهدیدهای خود علیه اسرائیل ادامه می‌دهد. بزرگ‌ترین نگرانی این‌است‌که درگیری‌های مرزی بین حزب‌الله، جنبش قدرتمند لبنان و نیروهای اسرائیلی به درگیری تمام‌عیار بین این دو تبدیل شود. دولت بنیامین نتانیاهو واضح است دیگر نمی‌تواند با مبارزان حزب‌الله که در مرز لبنان و اسرائیل اردو زده‌اند زندگی کند اما امید این‌است‌که فشار دیپلماتیک این‌وضعیت را مهار کند. نه واشنگتن و نه تهران خواهان درگیری منطقه‌ای گسترده‌تر نیستند حتی اگر جنگ بین حزب‌الله و اسرائیل تشدید شود اما وضعیت به‌طور نگران‌کننده‌ای متزلزل است.

فرود نرم از نوع آمریکایی!
آیا ایالات‌متحده به فرود نرم دست خواهد یافت؟ بله در کوتاه‌مدت. «فرود نرم» فرآیندی‌ست که در آن، یک اقتصاد از رشد به رشد آهسته یا ثابت تغییر می‌کند اما هم‌زمان از رکود اجتناب می‌کند. فرود نرم معمولاً ناشی از تلاش دولت برای کاهش تورم است که با افزایش نرخ بهره همراه است بدون‌اینکه باعث ازبین‌رفتن بیکاری شود. اکنون تورم به‌گونه‌ای کاهش یافته که حتی فدرال‌رزرو را در سال جاری شگفت‌زده کرده و رشد اقتصادی قوی‌تر از آنچه اکثر اقتصاددانان انتظار داشتند باقی مانده. ازآنجایی‌که مخارج مصرف‌کننده همچنان قوی‌ست و رشد دستمزد (نسبتاً) به‌خوبی مهار شده، فرود نرم می‌تواند برای چندین‌ماه ادامه یابد؛ اما روی آن شرط نبندید که تا سال ۲۰۲۴ ادامه یابد. حمایت مالی کمتری وجود خواهد داشت زیرا کمک‌های مالی دوران کرونا به خانوارها مصرف شده. نرخ‌های بهره بالاتر جرقه ورشکستگی را می‌زند، نگرانی‌های مربوط به بدهی ایالات‌متحده افزایش می‌یابد و استرس‌های ژئوپلیتیکی تجارت جهانی را مختل می‌کند که این می‌تواند تورم را افزایش دهد و رشد را آهسته کند؛ بنابراین در عرض یک‌سال، فرود احتمالاً دردناک‌تر خواهد شد.

نخست‌وزیر جدید بریتانیا!
آیا «کایر استارمر» نخست‌وزیر بریتانیا خواهد شد؟ بله؛ اگرچه ممکن است انتخابات بریتانیا تا ژانویه ۲۰۲۵ برگزار نشود. محافظه‌کاران «ریشی سوناک» به‌نظر متفرقه و خسته به‌نظر می‌رسند. تعداد کرسی‌هایی که اپوزیسیون کارگر باید کسب کند به‌این‌معناست‌که می‌تواند در هر نقطه‌ای بین یک دولت اقلیت و نزولی که نظرسنجی‌ها درحال‌حاضر به آن اشاره می‌کنند، بیفتد؛ اما دیدن اینکه چگونه نخست‌وزیر می‌تواند حمایت کافی برای حفظ قدرت را به‌دست آورد، بسیارسخت است.

فرار اژدهای سرخ از تنگنای اقتصادی!
آیا رشد اقتصادی چین به سه‌درصد یا کمتر خواهد رسید؟ خیر. کیفیت رشد چین قطعاً در سال‌های اخیر به‌طرز چشمگیری بدتر شده است. بازار املاک که تقریباً یک‌سوم تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد، ‌آرام درحال‌فروپاشی‌ست. بسیاری از دولت‌های محلی در بدهی غرق شده‌اند. مصرف‌کننده چینی مردد است. بااین‌همه، رشد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۴ به‌راحتی از چهاردرصد فراتر خواهد رفت؛ به‌کمک مجموعه‌ای از بسته‌های نجات بدهی، طرح‌های محرک مالی و سایر اشکال حمایت رسمی. پیشرفت در فناوری همچنان قوی خواهد ماند.

احتمال حمله نظامی به تایوان!
آیا تغییر رئیس‌جمهوری در تایوان جرقه حمله چین را خواهد زد؟ خیر. بسیاری از مردم در داخل و خارج از تایوان، این‌روزها به‌لطف مانورهای نظامی روبه‌گسترش چین، بیشتر نگران جنگ‌اند. نامزد پیشتاز انتخابات ریاست‌جمهوری ژانویه، «لای چینگ ته» از حزب حاکم دموکراتیک مترقی، پیشینه‌ای متفاوت با «تسای اینگ-ون» (رئیس‌جمهوری فعلی) دارد. واضح است که «لای» از مواضع سیاست محتاطانه «تسای» در چین پیروی خواهد کرد و پکن را بدون بهانه‌ای برای حمله باقی می‌گذارد. به‌نظر می‌رسد رهبری چین تحت ریاست‌جمهوری «شی جین‌پینگ» همچنان معتقد است این شانس را دارد که با افزایش ارعاب نظامی، نفوذ سیاسی، فریب‌ اقتصادی و انزوای بین‌المللی، تایوان را بدون جنگ مجبور به اتحاد کند.

آرژانتین دلاری یا ضددلاری!
آیا آرژانتین اقتصاد خود را دلاری خواهد کرد؟ خیر. برخی استدلال می‌کنند که آرژانتینی‌های رنج‌کشیده قبلاً پزو را به زیر کشیده‌اند: آن‌ها در دلار پس‌انداز می‌کنند و به‌طور غیررسمی ملک را به دلار می‌خرند و می‌فروشند اما علی‌رغم وعده‌های بزرگ کمپین انتخاباتی برای دلاری‌کردن اقتصاد، «خاویر میلئی»؛ رئیس‌جمهوری آزادی‌خواه جدید و رادیکال آرژانتین، در اولین اقدامات اقتصادی‌اش کاهش ارزش پول را کاهش داد. اگرچه لوئیس کاپوتو (وزیر اقتصاد او) اصرار داشت پذیرش واحد پول ایالات‌متحده همچنان یک هدف بلندمدت است اما بعید به‌نظر می‌رسد این در سال ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد: صندوق بین‌المللی پول مشتاق نیست و اکثر اقتصاددانان معتقدند که ازدست‌دادن حاکمیت اقتصادی بیشتر از منافع آن خواهد بود.

ورشکستگی درانتظار توییتر
آیا X (توییتر سابق) ورشکست می‌شود؟ بله. ایلان ماسک اغلب از هشدارهای ورشکستگی برای ایجاد انگیزه استفاده می‌کند. او این‌کار را در «تسلا» و «اسپیس‌ایکس» انجام داد؛ اما این‌بار با کاهش مخزن تبلیغاتی X و تلاش برای ایجاد منابع جدید درآمد، شانس خوبی وجود دارد که این اتفاق بیفتد. پس از طغیان‌های احساسی اخیر علیه تبلیغ‌کنندگان X، ماسک ممکن است به‌اندازه‌کافی بی‌پروا باشد که فکر کند می‌تواند از ورشکستگی عبور کند و همچنان در صدر قرار گیرد. مبارزه ماسک برای کنترل X درصورت ورشکستگی، عاقبتی جذاب برای خرید توییتر پر از ماجراهای درام خواهد بود.

اخراج آلتمن از یک شرکت کلیدی!
آیا سم آلتمن دوباره از OpenAI اخراج خواهد شد؟ خیر، آلتمن درابتدا ساختار شرکت خود را به‌گونه‌ای تشکیل داد که هیئت‌مدیره آن یک سازمان غیرانتفاعی را کنترل می‌کرد که به‌نفع بشریت ایجاد شده بود. او گفت که هیچ سهامی در OpenAI ندارد و هیئت‌مدیره در هرزمانی می‌تواند او را اخراج کند؛ اما زمانی‌که یکی از بنیان‌گذاران آلتمن و سه عضو مستقل هیئت‌مدیره در نوامبر این‌کار را انجام دادند، با اعتراض و گسترده کارکنان و تهدید به استعفا همراه شد و آن‌ها چهارروز بعد او را دوباره به‌کار گرفتند. درحال‌حاضر، ‌جز یکی از هیئت‌مدیره اصلی سایرین کنار گذاشته شده‌اند. مایکروسافت؛ شریک کلیدی OpenAI و بزرگ‌ترین پشتیبان مالی این‌مجموعه به‌عنوان یک ناظر بدون رأی در هیئت‌مدیره جدید نقش خواهد داشت و مدیریت شرکت بازنگری خواهد شد تا او نتواند دوباره در چنین موقعیتی قرار گیرد.
اقتصادآنلاین

ارسال دیدگاه شما

هفته‌نامه در یک نگاه
ویژه نامه
بالای صفحه